Як попередити гіпертонічний криз у воєнний час
Гіпертонічний криз є досить розповсюдженою проблемою. Попри це, розуміння серйозності цієї загрози серед населення є незначним. Сьогодні, коли ми живемо у стані війни, основним фактором гіпертонічного кризу лишається стрес.
Що ж таке гіпертонічний криз? Які фактори ризику, основні ознаки?
Гіпертонічний криз – це раптове значне підвищення артеріального тиску від нормального або підвищеного рівня: систолічного артеріального тиску на 20-100 мм рт.ст., діастологічного тиску – на 10-50 мм рт.ст. або до 210/120 мм рт.ст.
Виділяють чимало чинників, які сприяють розвитку гіпертонічного кризу:
стреси;
важкі фізичні навантаження;
різка зміна погодних умов;
захворювання нирок;
припинення прийому антигіпертензивних засобів;
перевтома;
надмірне споживання солі, гострої і жирної їжі, алкоголю, кави, тютюну.
Найкращим способом профілактики гіпертонічного кризу і уникнення важких ускладнень (інсульт, серцевий напад – стенокардія, інфаркт міокарда, кома, набряк легенів, гостра серцева недостатність, енцефалопатія, еклампсія у вагітних, кровотечі, порушення серцевого ритму серця) є обізнаність пацієнтів щодо артеріальної гіпертензії та ефективна взаємодія з лікарем
Ознаки гіпертонічного кризу, які свідчать про необхідність екстреної допомоги: почервоніння обличчя, прискорене серцебиття/брадикардія, озноб, артеріальний тиск вище 180/110 мм рт ст, головний біль в ділянці потилиці, біль в області серця, нудота, блювота. Залишайтеся з людиною до прибуття лікарів.
Пацієнтам варто самостійно контролювати артеріальний тиск, що допоможе вчасно виявити його незначне зростання, виконувати рекомендації для боротьби з тривожністю та стресом, в разі необхідності – звернутися до лікаря-кардіолога, який допоможе Вам своєчасно виявити хворобу та запобігти серйозним наслідкам для Вашого здоров’я