Всесвітній день допомоги хворим на проказу.
Проказа — це забута тропічна хвороба, яка все ще зустрічається в понад 120 країнах, і щороку повідомляється про понад 200 000 нових випадків. Попри те, що ще у 2000 році вдалося ліквідувати хворобу як проблему громадського здоров’я, тобто її поширеність скоротилася до показника менше 1 випадку на 10 000 людей.
Щороку в останню неділю січня відзначають Всесвітній день допомоги хворим на проказу.
Проказа (лепра, хвороба Гансена) — це хронічне інфекційне захворювання, що вражає, переважно, шкіру, периферичні нерви, слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і очі.
Лепра виліковна, і лікування на ранніх стадіях захворювання дає змогу уникнути інвалідності. Люди з хворобою Гансена можуть продовжувати працювати і вести активний спосіб життя під час та після лікування.
Зараження проказою найбільш імовірне внаслідок тривалого й досить тісного побутового контакту. Збудник передається від хворої людини до здорової найчастіше з виділеннями з носа (під час кашлю, чхання), а також контактним способом. Зі 100 осіб лише в трьох розвиваються якісь ознаки, тобто хвороба не має великої заразності. Здорові люди, як правило, піддаються ризику лише в тому разі, коли в них порушено імунний статус.
Інкубаційний період хвороби триває близько 5 років. У деяких випадках симптоми можуть розвинутися протягом одного року, а в інших — до 20 років.
За всіх форм лепри на ранній стадії з’являються шкірні зміни. Травми і вторинні інфекції призводять до деформації кисті, втрати пальців і дистальних відділів кінцівок, можуть розвиватися сліпота, амілоїдоз. Хворі, які не отримали специфічне лікування, стають людьми з інвалідністю.
Стигматизація осіб, хворих на проказу, продовжує перешкоджати ранньому виявленню. Затримка лікування є основною проблемою, оскільки хвороба, як правило, прогресує, а наслідки інвалідності, якщо їх не лікувати, можуть бути серйозними.
Для лікування від прокази застосовують мультимедикаментозну терапію. Також можуть знадобитися консультації ортопеда, офтальмолога, невропатолога, фізіотерапевта.
Нині у світі налічують близько 7 млн. хворих на лепру (переважно серед населення країн Південно-Східної Азії, Африки, Південної Америки), поодинокі випадки лепри реєструють в Україні, усі хворі отримують лікування в спеціалізованому медичному закладі — лепрозорії в Одеській області.
центр громадського здоров'я