A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги Сенчанської сільської ради" Полтавської області

Поліомієліт повернувся в Україну

Дата: 18.04.2022 13:38
Кількість переглядів: 49

Чому ані наші батьки, ані ми самі ніколи не замислювалися про поліомієліт?Поліомієліт повернувся в Україну. Що потрібно знати батькам? – Міська  дитяча поліклініка № 13 Тому що вакцинація від поліо вже понад 50 років захищає дітей у всьому світі. Саме  з того часу,як 12 квітня 1955 року група вчених оголосила, що було доведено безпечність вакцини Джонаса Солка проти поліомієліту . Згідно з історією цього відкриття ,описаною Річардом Картером ,того дня «люди витримували хвилини мовчання ,били у дзвони,гуділи в клаксони ,фабричні гудки, запускали феєрверки…брали відгул до кінця дня, піднімали тости, обіймали дітей, ішли до церкви, усміхалися нейзнайомцям і пробачили ворогам» На жаль, в даний момент загроза поліомієліту знову нависла над дітьми. 

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричинює поліовірус. Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, з виникненням парезів і паралічів(як у 32- го президента США Франкліна Рузвельта) та іноді може закінчуватися смертю хворого.

Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п’яти років.

Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцину від поліомієліту вводять кілька разів, і вона захищає людину впродовж усього її життя. Перші клінічні ознаки захворювання виникають через сім-чотирнадцять днів після того, як вірус потрапив в організм людини. Таким чином, інкубаційний період поліомієліту триває від одного до двох тижнів.

На сьогоднішній день не існує спеціального противірусного лікування даного захворювання.

Перебігати захворювання може як в дуже легкій формі, так і у вкрай важкій. Першими симптомами поліомієліту є сильне підвищення температури тіла, головний біль, нежить, фарингіти. Можливі шлунково-кишкові розлади. Після короткого періоду поліпшення стану (2-4 дні) з’являється друга хвиля гарячки, загальне самопочуття різко погіршується. Через кілька днів у хворого раптово розвивається параліч. Найчастіше хвороба вражає ноги, рідше настає параліч м’язів тулуба і голови. У важких випадках – параліч дихальних м’язів і діафрагми, що призводить до порушення дихання і кровообігу.

Відновлення функцій м’язів може тривати кілька місяців або років. Але в багатьох випадках повністю одужати від поліомієліту неможливо. Близько 5% хворих помирають, в основному, від порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються такі деформації хребта і кінцівок, які залишають людину інвалідом на все життя. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, ателектази легенів, інтерстиціальний міокардит, гостре розширення шлунка, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Захворіти на поліомієліт може кожна людина. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.

Поліомієліту можна запобігти тільки за допомогою імунізації. Існує безпечна і ефективна вакцина від поліомієліту – оральна поліовакцина (ОПВ). ОПВ забезпечує необхідний захист дітей від поліомієліту. У разі її неодноразового застосування вона захищає дитину довічно. У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центри по боротьбі із захворюваннями США і ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП число випадків захворювання на поліомієліт в усьому світі скоротилося більш ніж на 99%. Всього 20 років тому поліомієліт щодня викликав параліч у 1000 дітей. У 2010 році були паралізовані 1349 дітей. Поліомієліт є однією з небагатьох хвороб, які можна повністю ліквідувати, як це сталося з віспою. Викорінивши поліомієліт, ми принесемо користь дітям усього світу, і жодній дитині не доведеться більше відчути біль паралічу, викликаного поліомієлітом. Поліомієліт не має безпосереднього господаря (тобто він не вражає тварин, і його вірус не може існувати серед тварин, подібно до того, як малярія існує, наприклад, в москітів); для захисту дітей від поліомієліту існує безпечна і ефективна вакцина, він не виживає протягом тривалого часу в навколишньому середовищі і хоча він є заразним, його інфекційний період відносно нетривалий.

Щеплення проводиться, починаючи з двох місяців. Наступну дозу вводять у чотири місяці, потім у шість місяців. Ревакцинація здійснюється в 18 місяців, 6 і 14 років.
В Україні для забезпечення вакцинації за кошти державного бюджету закуплено вакцину ІМОВАКС ПОЛІО ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ПОЛІОМІЄЛІТУ ІНАКТИВОВАНА РІДКА, суспензія для ін’єкцій по 5 мл (10 доз) у флаконі з захисним ковпачком.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень